EZ VAN - TELJES ELFOGADÁS A MAKACS ELMÉNEK
2024. 02. 09.
Tudatos jelenlét
A tudatos jelenlét (másképpen: éber figyelem, tudatosság, tiszta tudatosság, éberség, páli: szati, szanszkrit: szmrti, angol: mindfulness) „a figyelem irányítása egy adott módon: szándékosan és ítélkezésmentesen a jelen pillanat tapasztalatai felé” wikipedia
Teljes elfogadás
A teljes elfogadás, ami a mindfulness gyakorlásához köthető, lehetővé teszi a pillanatban való jelenlétet, és azt, hogy teljes mértékben, ítélkezés nélkül elfogadjuk a valóságot olyannak, amilyen, még akkor is, ha kellemetlen. A teljes elfogadás, nem azt jelenti, hogy megengedjük a kellemetlenséget, vagy egyetértünk vele, sokkal inkább azt, hogy szembenézünk a fájdalommal, de nem tulajdonítunk neki jelentést, és nem kötjük semmihez. - írja Megan Logan a könyvében.
Az emberek többsége az életet fekete-fehérre, jóra-rosszra, helyesre-helytelenre bontja fel, hogy könnyebben elviselje, vagy könnyebben tudjon kiigazodni rajta. Ezafajta ítélkezés eltereli a figyelmet az adott pillanatról és új érzelmi töltöttségű gondolkodásmódot hoz létre. Ez szinte lehetetlenné teszi a jelenben maradást, a teljes elfogadást. Az életben minden sokkal bonyolultabb, árnyaltabb - gondoljunk a kapcsolatokra, az iskolában megszerzett tudásra vagy akár a vállalkozásra.
Figyelj a gondolataidra!
“Figyelj a gondolataidra, mert azokból szavak lesznek.
Figyelj a szavaidra, mert azokból tettek lesznek.
Figyelj a tetteidre, mert azokból szokások lesznek.
Figyelj a szokásaidra, mert ők formálják a jellemedet.
Figyelj a jellemedre, mert a jellemed lesz a sorsod” (Talmud)
Mindez nem jelenti azt, hogy egyes szituációkat nem szabad értékelnünk vagy megítélnünk, de ahhoz, hogy valamit megváltoztatni tudjunk, nem szabad az új pillanat érzelmi töltése alá kerülni, mert elvész a fókusz. A teljes elfogadás - (az elfogadásnál nem az erőszakra, a bűncselekményre, a gyűlöletre, az igazságtalanságra gondolok) - a belső világunk formálását segíti, hogy teljesen jelen legyünk az életünkben.
Ez van - gyakorlat
A következő jó kontra rossz kijelentéseket alakítsd át semlegesebb állításokká. Figyeld meg közben az érzéseidet a példák és az általad átírt állítások után, hogy hogyan változnak.
Állítás:
A hideg idő a legrosszabb.
Semleges:
Hideg időben mindig fázom és legszívesebben a szobában maradnék.
Próbáld ki az alábbi állításokat is semlegesebbé tenni:
- A nap forró és komisz.
- Az emberek idegesítők.
- Ez a legrosszabb, ami történhet.
- Képtelen vagyok elviselni, hogy…
(M.L. 53 old)
Keretezd át! - vállalkozásfejlesztőként így használom a gyakorlatot akár a személyes, akár a vállalkozásra vonatkozó állításoknál egy tanácsadás során. Sokszor nem is gondolunk bele, mennyi gátló mondat létezik a fejünkben és a szívünkben, amelyet ha átformálunk könnyebbé tehetjük magunk számára a megoldáskeresést.
A teljes elfogadás kellemetlen érzés is lehet, de nem jelent tétlenséget. Teljesen tudatában vagyunk a helyzetnek és elfogadjuk azt, annak eldöntéséhez, hogy szükség van-e a változtatásra. A következő gyakorlat ezeket a kellemetlen érzéseket segít legyőzni.
Igen, de.... -gyakorlat
Gondolj valamire, ami rendszeresen megtörténik az életedben, és néha nehéz kezelni vagy kézben tartani. Gyakorold a teljes elfogadást, hátha segít leküzdeni a kellemetlen érzéseket.
- Írd le a helyzetet!
- Mi az, amit képes vagy elfogadni?
- Mi az, amit képtelen vagy elfogadni?
- Ezt a dolgot végső soron te irányítod?
- Miért érzed kellemetlennek, ha le kell mondanod az irányításáról?
- Milyen érzés lenne, ha elfogadnád és elengednéd a helyzetet?
- Vizsgáld, meg az Igen, de… változatokat!
(M.L. 55 old)
Végezetül egy ábra arra vonatkozóan, hogy hogyan is gondolkodunk a jobb vagy bal agyféltekével. Te melyiket jelölnéd be magadnak?
Ha elakadtál és segítségre van szükséged, keress bátran az alábi elérhetőségeken! A kihívások segítenek a fejlődésben.
Szánj időt magadra!
Mottóm:
A változás mindig jó.
Szánj időt magadra! Gyere el hozzám egy zsákfaluba egy elvonulással összekötött tanácsadásra és átbeszéljük, hogy Te hol is tartasz, hova tartasz.
Szívesen megosztanád másokkal a gondolataidat? Keress bátran a vipwomen@vipwomen.hu email címen vagy like-old a VIPvállalkozóNők FB oldalunkat! Maradjunk kapcsolatban!
Légy kedves önmagadhoz az Édesvíz Kiadótól.